הארי פוטר והאסיר מאזקבאן - משחק המחשב

 

02/07/04

 

 

הארי פוטר והאסיר מאזקבאן - משחק המחשב

מאת: אלעד קפלן, גיימר

בעוד מספר ימים בלבד, ייצא המשחק השלישי בסדרת 'הארי פוטר' לחנויות העולם. לשחקני המחשב והוידיאו, יש סיכוי ליהנות סוף סוף ממשחק פוטר שווה באמת.

זה מסוכן לשחק בקסמים. במיוחד כאשר אתם מוקפים במאות ילדים, שטסים במהירויות מטורפות על גבי מטאטאים, ולא יהססו להקפיא אתכם במקום או לגרום לכם להקיא חלזונות ענקיים רק בשביל הכיף. מסוכן עוד יותר לכתוב על הארי פוטר, כשמיליוני מעריצים נלהבים אורבים מעבר לפינה רק על מנת לתפוס את הכתב המסכן על כל טעות קטנה. אבל ככתב מסור, אני מוכן לקחת את הסיכון. אז יאללה, נתחיל.

אפשר לאהוב את סדרת 'הארי פוטר', או לתעב כל מילת קסם בספרים אלה. אבל עם דבר אחד אי אפשר להתווכח - מדובר בהצלחה אדירה.

מצד אחד, הספרים של הגברת ג'יי. קיי. רולינג כתובים בצורה מהנה וצעירה, וניתן לברך אותם על כך שהם גרמו לילדים רבים לחזור ולקרוא ספרים. מאידך, הם בהחלט לא מהספרים הטובים ביותר על המדפים כיום.

הסרטים הם כבר סיפור אחר. רוב האנושות חושבת שסרטי 'הארי פוטר' הם סרטי קולנוע בינוניים. גם שני משחקי המחשב והוידיאו הראשונים בסדרת 'הארי פוטר', היו לכישלונות אצל המבקרים. עכשיו, מנסה חברת 'אלקטרוניק ארטס' לעשות משחק טוב יותר, בניסיון השלישי.

לפתור תעלומות בעולם של קסמים

הסיבה לניסיון הנוסף של 'אלקטרוניק ארטס' פשוטה מאוד: הספר השלישי בסדרת 'הארי פוטר' הוא בקלות הטוב ביותר בסדרה, וזה שבו העניינים מתחילים להיות אפלים באמת.

כאשר המשחק השלישי בסדרה יגיע לכל קונסולות המשחק בחודש הבא, מבטיחים ב'אלקטרוניק ארטס', הוא יהיה טוב בהרבה מקודמיו ויעניק לשחקנים את חוויית הארי פוטר האולטימטיבית. אז קחו כמה סוכריות מחבילת הסוכריות-בכל-הטעמים שגנבתי מילד בעל אוזני שפן, ובואו לשמוע: האם 'אלקטרוניק ארטס' תצליח גם הפעם לסחוט לכם את השקלים האחרונים מהארנק?

כאמור, הספר השלישי בסדרה היה לא רע בכלל והמשחק יעקוב אחר אותה עלילה. מהפתיחה ברכבת להוגוורטס ועד לסוף המרגש על חופי האגם שצמוד לארמון בית הספר, להארי וחבריו צפויות לא מעט הרפתקאות. רוצח מסוכן בשם סיריוס בלק, אשר חיסל 13 אנשים חפים מפשע על ידי קללה בודדת, ברח מכלא המכשפים באזקבאן, ולפי השמועה הוא נחוש להתנקם בהארי על מעשיו לאדונו האפל.

אם זה לא מספיק, נראה כי יש בהוגוורטס בוגד, כך שגם קירות בית הספר אינם בטוחים. בין משחקי הקווידיץ' לשיעורים, הארי, רון והרמיוני יצטרכו לפתור את התעלומה שמאחורי בריחתו של בלק, להלחם בשומרים של אזקבאן, הסוהרסנים מעוררי האימה ולהישאר בחיים למול כל הסכנות. כמו בספר, גם במשחק נזכה לגלות את סודות מפת הקונדסאים, המפה של הוגוורטס אשר מסמנת בדיוק היכן כולם נמצאים, לרכב על היפוגריף מעופף ולהביס את מאלפוי וקבוצתו בעזרת כשפים מגניבים.

לשלוט על הארי, רון והרמיוני

טעמתם פעם סוכרייה בטעם רוח רפאים? במהלך המשחק נזכה לפגוש מעל 20 דמויות מהספר, כשביניהן רוחות רפאים כמו ניק כמעט חסר הראש, או מורים מפחידים כמו סנייפ, הפרופסור השנוא לשיקויים. בשינוי מרענן, הפעם נזכה לשחק גם בתפקיד רון והרמיוני ולא רק בתפקיד הארי פוטר עצמו. יחד, שלושת החברים יצטרכו לפתור תעלומות רבות תוך שימוש משותף בקסמים וביכולות של שלושתם. כיאה לילדים, החבורה תתגנב ממקום למקום (לא, זה עדיין לא משחק לחובבי 'ספלינטר סל'), תמצא מעברים סודיים ותחקור את הסודות של הוגוורטס, בית הספר לקסמים. לצד האקשן הזורם יש לא מעט חידות לפתור, והשילוב בין הדמויות נותן מימד חדש לפתירת הבעיות.

לכל אחד בחבורה יש יכולות שונות. הרמיוני קטנה יותר, כך שהיא תוכל לעבור בתוך מעברים קטנים או לדרוך על קרח באגם מבלי שהוא ישבר. היא גם חרשנית, כך שיכולות הקסם שלה גבוהות וחזקות יותר מאלו של שני רעיה. לרון, כנצר למשפחת וויזלי, יש חוש שישי שיאפשר לו לזהות מעברים סודיים שאחרים יתקשו לראות. לכל אחד מהשלושה יש גם קסמים שונים, אותם הם ישיגו תוך השלמת משימות במהלך השלבים, אשר מתאימים למצבים שונים. לדוגמה, קסם ההקפאה של הרמיוני יכול לשמש כמיזוג נהדר בקיץ.

קסם הספיידרמן של הארי

למרות דרישות המערכת הנמוכות (המשחק ירוץ כמעט על כל מחשב), האפקטים החדשים נראים נהדר. כל קסם מלווה בניצוץ או פיצוץ המוצגים בצורה טובה בהרבה מאשר במשחקים הקודמים. גם האנימציה עברה שדרוג מקיף. הדמויות נראות מבוגרות יותר, כמו בסרט, ומתנהגות בצורה בוגרת יותר. גם הקסמים החדשים פועלים בצורה חלקה.

לדוגמא, קסם חדש מאפשר להארי לזנק ממקום למקום בדומה לספיידרמן, בעזרת חבל קסמים שנתפס על משטחים. בנוסף, כך הובטח, גם השליטה על שלוש הדמויות תהיה נוחה יותר מאשר במשחק הקודם. האפקטים החדשים נותנים מראה מרשים לשלל הדמויות במשחק, לרבות הסוהרסנים ושאר המפלצות אותן נפגוש במשחק. המפגש הראשון עם השומרים של אזקבאן, בשלב הראשון ברכבת בדרך להוגוורטס, מסתמן כרגע מרשים בהחלט.

תוספות מעניינות ל'איי טוי'

בנוסף למיני-משחקים הרבים בתוך המשחק, שיאפשרו לשחקן להתאמן בקסמים, קווידיץ' או סתם קפיצות ממקום למקום, יש אוסף משחקונים נוסף לשחקני הפלייסטיישן 2 אשר בבעלותם מצלמת Eyetoy.

את המשחקונים המיוחדים האלה לא ניתן יהיה לשחק בתוך המשחק המלא, אך הם יהיו נגישים מהתפריט הראשי. במשחק הראשון השחקנים יצטרכו למחוא כפיים על מנת לתפוס צפרדעי שוקולד טעימות. במשחק אחר שחקנים יצטרכו להתאים בין קלפים שונים על מנת ליצור שרשרת פיצוצים, שתעזור איכשהו לתפוס תלמידים שובבים. באופן מתבקש, משחק אחר ייתן לשחקנים לנסות לתפוס במו ידיהם את כדור הסניץ' המתרוצץ על המסך. ולסיום, הרעיון האהוב עלינו: משחק שיוקדש לשטויות של חנות הבדיחות של זונקו, בו ניתן יהיה לפוצץ פצצות סרחון על המסך בעזרת סבון העשוי מראשנים וסוכריות פיהוקים.

גם לגרסת המחשב יש מספר תוספות מעניינות, כגון בחירה אוטומטית של קסמים בהתאם לחפץ הנבחר. במהלך המשחק הארי וחבריו יטילו לא מעט קסמים ובחברת 'אלקטרוניק ארטס' מקווים לפשט את המשחק עבור שחקני המחשב על ידי התאמה של קסמים לחפצים. אם תביטו באבן גדולה, המחשב יבחר באופן אוטומטי קסם שיוכל להזיז אותה, אך אם לעומת זאת תעמדו מול אויב, קסם התקפי יהיה זמין מידית. גרסת המחשב כוללת גם חדרים נוספים, שאינם נמצאים בשאר הגרסאות, בהם ניתן להתאמן על קסמים מיוחדים. בסופו של דבר בעלי כל הגרסאות צפויים לצאת מרוצים.

האם הפעם המטאטא ימריא?

זה נכון שחברת 'אלקטרוניק ארטס' נחושה לסחוט כל אגורה מהמותג, אך נראה שהפעם החברה התאמצה להוסיף רעיונות חדשים לסגנון הפלטפורמה/הרפתקה הרגיל. מספר דמויות משחק שניתן לשחק בהן, מגוון קסמים חדשים ומקומות חדשים לחקור אמורים להיות תענוג לכל מעריץ פוטר מושבע. אם אתם עדיין מתעקשים לטעון שזה יהיה מחזור של המשחקים הקודמים בתוספת של כמה גימיקים שוליים, זכרו - באותה קלות הם יכלו למקם את זה במלחמת העולם השנייה ולהוסיף טרוריסטים. אל תתנו להם רעיונות.

'הארי פוטר והאסיר מאזקבאן' הוא לא משחק לגיימרים הכבדים, אבל האם הוא יצליח למשוך את השחקנים הפשוטים, חובבי הסדרה, למסך המחשב? האם הפעם נוכל סוף סוף לחוות את העולם הקסום של ג'יי קיי רולינג כפי שכל כך הרבה אנשים התאהבו בו?

נראה שהפעם המשחק יצליח להתעלות, ולמשוך אותנו אל תוך עולם מסתורי של ילדים וקסמים. וכדאי מאוד שכך יקרה. 'אלקטרוניק ארטס', אתם שומעים - אם תיכשלו, עוד נצטרך לשלוח אתכם לכלא אזקבאן. ראו הוזהרתם.

מחיר: מחשב - 229 ש"ח, סוני פלייסטיישן 2 - 379 ש"ח.

תמונות מתוך המשחק (על חלק מן התמונות ניתן להצביע בעזרת העכבר ולקבל תיאור עליהן)

רון יכול לראות מעברים סודיים שאחרים לא שמים אליהם לב להרמיוני מבחר קסמים רב יותר והם גם חזקים יותר משל שני האחרים תוכלו לעשות הפעם יותר מאשר במשחקים הקודמים. למשל, לרכב על היפוגריףעל הארי להתמודד מול אחד הסוהרסנים, בעלילה אפלה

איך נראה לכם המשחק? טוב יותר? רע יותר? אין לכם כבר סבלנות עד שתשיגו אותו? הגיבו כאן!

 

לחזרה לעמוד הסרט והספר השלישי לחצו כאן

אתר זה עודכן לאחרונה 02/07/04